Formowanie rotacyjne – produkcja z plastiku z użyciem rotomouldingu

0 Comments

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych dzisiaj odbywa się wieloma technikami. To nie tylko popularne wtryskiwanie, ale również formowanie rotacyjne, którego zadaniem jest obracanie formy z tworzywem. Zobacz, na czym polega technika formowania rotacyjnego i jakie ma ona przeznaczenie!

Czym jest technika rotoformowania?

Rotomoulding, co na polski tłumaczy się jako rotoformowanie czy formowanie rotacyjne, jest rodzajem techniki produkcji z plastiku, w której stosuje się maszyny obrotowe do form.

Proces produkcji wyrobów tą techniką jest bardzo prosty, ponieważ polega on na umieszczeniu w formie płynnego tworzywa sztucznego lub rozpuszczeniu go w jej wnętrzu, a następnie na obracaniu tą formą, aby pokryć jej ścianki tworzywem.

Formowanie rotacyjne jest zatem techniką alternatywą dla wtryskiwania, a dzięki takiej metodzie można wykonać wiele wyrobów, które nie nadają się do produkcji właśnie za pomocą wtryskarek.

Jakie urządzenia używane są do rotoformowania?

Formowanie rotacyjne jest techniką, która wymaga wykorzystania odpowiednich maszyn.

Maszyny do rotomouldingu są wyposażone w ruchome, obracające się ramiona, w których umieszcza się formę. Dostępne są one w różnych rozmiarach, co przekłada się również na docelowe wymiary produkowanych w nich wyrobów.

Ponadto do przeprowadzenia formowania rotacyjnego konieczne jest wykorzystanie dodatkowego osprzętu jak urządzenia rozpuszczające tworzywa sztuczne, przeprowadzające ich suszenie, chłodzenie.

Warto wskazać, że można obecnie również zlecać formowanie rotacyjne zewnętrznym firmom na przykład jak roto4mat.pl, które dysponują odpowiednim zapleczem do przeprowadzenia produkcji.

Jakie są zastosowania formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne jest techniką mającą bardzo szerokie przeznaczenie. Może być ona prowadzona między innymi wtedy, gdy konieczne jest wykonanie większych przedmiotów, także o bezszwowej konstrukcji, konstrukcji warstwowej czy z zatopionymi elementami.

Za pomocą formowania rotacyjnego wykonuje się między innymi wyroby jak:

  • zbiorniki
  • pokrywy
  • pojemniki
  • skrzynie
  • zabawki dziecięce
  • kajaki
  • kadłuby
  • obudowy

Jak przebiega proces formowania rotacyjnego?

Formowanie rotacyjne jest procesem odbywającym się etapowo. Jak dokładnie prowadzona jest produkcja tą metodą?

Na początku wykonuje się formę, która przeznaczona jest do formowania rotacyjnego. Forma przygotowywana jest na podstawie projektu wyrobu.

Następnie produkcja może odbywać się na dwa sposoby. Można wcześniej rozpuścić przeznaczone do produkcji tworzywo sztuczne i wlać je do formy albo też umieścić tworzywo w formie oraz podgrzać ją w celu roztopienia tworzywa wewnątrz niego.

Płynne tworzywo w formie pokrywa potem jej ścianki podczas formowania rotacyjnego w maszynie, która ją obraca. Dzięki temu możliwe jest równomierne pokrycie tworzywem ścianek formy.

Ostatnim etapem jest schłodzenie formy używanej do formowania rotacyjnego oraz jej otwarcie, aby wyjąć z niej gotowy wyrób.

Więcej informacji dotyczących produkcji wyrobów z użyciem techniki formowania rotacyjnego można uzyskać na stronie firmy roto4mat.pl.

 

Dodaj komentarz