Papa bitumiczna na dach – kiedy warto?

0 Comments

Obecnie dachy kryje się różnymi rodzajami materiałów. Wśród nich nadal znajduje się papa, która używana jest już od lat.

Materiał pokryciowy na dach powinien zapewniać odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznym – opadami, niskimi i wysokimi temperaturami, a także uszkodzeniami mechanicznymi. Wśród dostępnych materiałów znajduje się papa bitumiczna. Co warto wiedzieć na temat tego materiału? Kiedy warto ją wybrać

Czym jest papa bitumiczna?

Papa bitumiczna jest rodzajem materiału pokryciowego, który wytwarzany jest z użyciem masy asfaltowej albo smołowej umieszczonych na osnowie wykonanej z włókna szklanego lub poliestru. Kiedyś spotykano także papy na osnowie tekturowej, które określane są obecnie jako papa tradycyjna.

Budowa papy bitumicznej:

  • zabezpieczenie spodnie – najczęściej w postaci folii
  • masa asfaltowa
  • osnowa – zwykle wykonana z włókna szklanego albo z poliestru
  • masa asfaltowa
  • wierzchnie zabezpieczenie – zwykle w formie posypki

Aktualnie najczęściej papa bitumiczna mocowana jest poprzez zgrzewanie z użyciem palników lub gorącego powietrza albo też bez dodatkowych materiałów, gdy papa wyposażona jest w warstwy samoprzylepne. W przeszłości papę kleiło się za pomocą lepików na zimno albo na gorąco.

Papa bitumiczna – kiedy jest stosowana?

Najczęściej papa bitumiczna stosowana jest jako pokrycie dachów płaskich. Dzisiaj, ze względu na większą popularność projektów domów ze skośnymi dachami, nie jest ona już tak często spotykana, ale nadal znajduje się w sprzedaży.

Papa bitumiczna jest materiałem, który wyróżnia się najniższymi cenami na tle innych materiałów przeznaczonych do wykańczania dachów płaskich. To właśnie koszt decyduje o jej powodzeniu wśród kupujących.

Warto jednak wskazać, że nowoczesna papa bitumiczna jest także w stanie zapewnić znacznie lepsze parametry techniczne niż ta używana przed laty. Właśnie dlatego jest ona stosowana między innymi do docieplania budynków z dachami płaskimi, gdzie wykorzystanie innych materiałów powiązane byłoby ze sporymi kosztami.

Gdzie kupić papę bitumiczną?

Materiały jak papa bitumiczna są obecnie oferowane przez wiele sklepów budowlanych, w tym przez popularne markety oraz przez sklepy specjalizujące się w dostawie pokryć dachowych.

Papa bitumiczna jest zatem nadal bardzo popularnym sposobem na wykonanie pokrycia dachu płaskiego. Właściwie dobrana papa dobrego producenta jest w stanie posłużyć na długi czas i zapewnić skuteczną ochronę budynku przed ucieczką ciepła w połączeniu z materiałami dociepleniowymi.

Dodaj komentarz