Półosie napędowe w samochodzie – co to jest, objawy uszkodzenia, cena
Układ napędowy w pojeździe składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, za pomocą których pojazd może się poruszać. Wśród nich znajduje się również półoś napędowa. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o tej części samochodowej?
Czym jest półoś napędowa w samochodzie?
Termin jak półoś napędowa odnosi się do elementu układu napędowego w pojeździe. Jego zadaniem jest połączenie ze sobą skrzyni biegów albo też mostu napędowego wraz z piastą tworzącą koło samochodowe.
Za pomocą półosi napędowej dochodzi do przeniesienia momentu napędowego, jaki wytwarzany jest przez silnik, na koło samochodu. W efekcie pojazd porusza się.
Półosie występują wielu wariantach i dobierane są indywidualnie do pojazdu. Dzielone są na dwie główne kategorie, czyli na półosie przegubowe oraz sztywne.
Jakie objawy daje uszkodzona półoś napędowa?
Półosie napędowe w samochodzie to elementy, które mogą ulec uszkodzeniu na skutek wielu czynników.
Za usterki może być odpowiedzialna sama konstrukcja tej części samochodowej, która nie jest wystarczająco wytrzymała. Również problemy mogą wynikać z nieodpowiedniej eksploatacji samochodu.
Najczęściej o tym, że półoś napędowa jest uszkodzona, informują odgłosy stukania albo zgrzytania, które pojawiają się w okolicy przedniego zawieszenia pojazdu. Najczęściej występują one wtedy, gdy samochód rusza, a także podczas przyspieszania. Nasilają się wtedy, gdy pojazd ma skręcone koła. Takie objawy świadczą o tym, że doszło do nadmiernych luzów pomiędzy elementami półosi napędowej.
Dodatkowo mogą również pojawiać się drgania, które przenoszone są na cały pojazd. W efekcie przekłada się to na mniejszy komfort jazdy.
Jak sprawdzić, czy półoś napędowa jest sprawna?
Gdy chcemy samodzielnie sprawdzić, czy półoś napędowa działa prawidłowo, powinniśmy spróbować ruszyć samochodem przy maksymalnie skręconych kołach. Gdy nie pojawiają się wtedy żadne odgłosy w okolicy kół, wtedy półosie są sprawne.
Można także zastosować drugą metodę. W tym przypadku należy podnieść samochód i podczas wrzuconego biegu poruszać kołem do przodu i do tyłu. Jeżeli nie pojawiają się wtedy żadne luzy albo są one minimalne, również oznacza to, że półoś napędowa działa poprawnie.
O problemach z półosiami może również poinformować mechanik wykonujący przegląd pojazdu.
Ile kosztuje wymiana półosi napędowych?
Gdy pojawiają się problemy z elementem jak półoś napędowa, wtedy najczęściej kupuje się nowe części samochodowe. Naprawa zwykle nie jest w tym przypadku możliwa, a nawet jeżeli zostanie wykonana, po pewnym czasie problem może powrócić.
Wymiana półosi napędowych przeprowadzona w dobrym warsztacie będzie kosztem wynoszącym od około 150 do 300 złotych. Więcej zapłacimy w ASO – stacjach autoryzowanych, natomiast mniej w stacjach nieposiadających autoryzacji.
Do tej ceny trzeba będzie również doliczyć koszt zakupu elementów. Zazwyczaj półoś napędowa to wydatek rzędu od około 250 złotych do 400 złotych. Warto jednak wskazać, że ceny zależne są od wielu czynników, między innymi od modelu samochodu czy jego generacji.
W sprzedaży można również znaleźć używane półosie, ale lepiej unikać ich zakupu. Nigdy nie wiadomo, w jakim stanie technicznym są te komponenty, dlatego może zdarzyć się, że używane półosie w krótkim czasie znów zaczną powodować problemy.
Gdzie można kupić półosie do samochodu?
Sprzedaż elementów jak półoś napędowa jest prowadzona przez wiele firm, dlatego kierowcy nie będą mieli problemów z ich zakupieniem.
Półosie można zakupić w sklepach prowadzących sprzedaż części samochodowych – stacjonarnie oraz przez internet. Również istnieje możliwość zamówienia tego typu części bezpośrednio u producentów, gdzie dostępne są one w niskich cenach.