Tynkowanie z agregatem tynkarskim – kiedy warto?

0 Comments

Tynkowanie ścian i sufitów to prace, które prowadzone są na zewnątrz i wewnątrz budynków. Kiedy warto zastosować do tego celu agregaty tynkarskie?

Prace tynkarskie polegają na nałożeniu na uprzednio przygotowane podłoże tynku, który tworzy na nim twardą, estetycznie wyglądającą warstwę gotową na dalsze prace. Kiedyś tynkowanie prowadzono wyłącznie tradycyjną metodą ręczną, natomiast dzisiaj do tego celu stosuje się także agregaty tynkarskie, na przykład od producenta Agregaty Małek. Kiedy warto zdecydować się na tynkowanie maszynowe? Jakie są jego główne zalety?

Nakładanie tynków – ręczne i maszynowe

Do tynkowania można zastosować tradycyjne narzędzia ręczne, czyli specjalne pace i łaty. Można także wykorzystać agregaty tynkarskie jak urządzenia firmy Agregaty Małek, które powodują, że proces tynkowania może następować szybciej, wygodniej i efektywniej.

Ręczne tynkowanie, chociaż w porównaniu z nowoczesnymi agregatami wydaje się mało wydajne, nadal ma jednak zastosowanie. Są jednak prace, gdy zastosowanie ręcznych narzędzi zajmuje dużo czasu i z tego powodu jest również mniej opłacalne.

Na czym polega tynkowanie maszynowe?

Tynkowanie maszynowo polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia – agregatu tynkarskiego. Umożliwia ono przygotowanie tynku oraz jego nałożenie na ściany lub sufity. Stosowane są wówczas specjalne rodzaje mieszanek, które cechują się bardzo dobrą przyczepnością i urabialnością.

Proces tynkowania maszynowego rozpoczyna się od umieszczenia suchego materiału w agregacie. Następnie dodaje się do niego odpowiednią ilość wody, aby uzyskać mieszankę do tynkowania. Urządzenie miesza tynk i potem podaje go za pomocą pompy do lancy połączonej z pistoletem.

Podczas tynkowania maszynowego uczestniczy ekipa tynkarska. Jeden z pracowników nakłada tynki, natomiast następny je wygładza. Dzięki temu tynki są odpowiednio przygotowane do dalszych prac.

W agregatach tynkarskich, na przykład Agregaty Małek, można stosować nie tylko tynki, ale także innego typu materiały. Wykorzystywane są one między innymi do przygotowywania wylewek, klejów, farb emulsyjnych, szpachli akrylowych i gipsowych, mas bitumicznych.

Kiedy warto zastosować tynki maszynowe?

Ze względu na swoją specyfikę nakładania tynki maszynowe rekomendowane są głównie wtedy, gdy konieczne jest otynkowanie większych powierzchni.

Zastosowanie tynków maszynowych:

  • tynkowanie ścian zewnętrznych budynku podczas prowadzenia prac elewacyjnych
  • wykończenie wnętrza nowego budynku
  • generalny remont starszego budynku

Zamówienie ekipy korzystającej z agregatu tynkarskiego będzie zatem najbardziej opłacalne wtedy, gdy planuje się dłuższe prace tynkarskie. Jeżeli tynkowanie ma dotyczyć mniejszych powierzchni, wówczas bardziej opłacalne będzie wykonanie prac ręcznie. Można wtedy przeprowadzić je także we własnym zakresie – dokładne informacje dotyczące techniki tynkowania można znaleźć obecnie w internecie wraz z dokładnymi instrukcjami, jak postępować krok po kroku.

Adresy firm wykonujących tynkowanie maszynowe i ręczne można sprawdzić już teraz online.

One thought on “Tynkowanie z agregatem tynkarskim – kiedy warto?”

  1. RRR pisze:

    Jesteśmy na etapie kladzenia tynków maszynowych. Czy tynkowanie “pod malowanie” jest naprawdę lepsze ? Czy faktycznie po takich tynkach można od razu malować ściany ?

    Czy jednak nie ma co się spodziewać ładnego efektu i trzeba tutaj liczyć na fale? I trzeba będzie kłaść gładzie?

    Zastanawiam się jaka opcja będize wlaściwa

Dodaj komentarz