Produkcja wyrobów z tworzyw techniką rotomouldingu – zalety i zastosowanie

0 Comments

Formowanie tworzyw sztucznych może odbywać się wieloma sposobami. Poza popularną techniką wtryskiwania do dyspozycji jest również rotomoulding, czyli inaczej formowanie rotacyjne. Co warto wiedzieć o tej technice produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych?

Formowanie rotacyjne, rotomoulding – co to jest?

Technika określana jako rotomoulding, formowanie rotacyjne czy rotoformowanie jest rodzajem techniki formowania wyrobów powstających z tworzyw sztucznych.

Formowanie rotacyjne umożliwia przygotowywanie dużych wyrobów za pomocą specjalnych form, które zalewane są z użyciem płynnego tworzywa.

Ze względu na przebieg procesu produkcyjnego rotomoulding niesie ze sobą wiele korzyści, co powoduje, że ma ono szerokie zastosowanie w produkcji określonych typów wyrobów z tworzyw sztucznych.

Na czym polega rotomoulding?

Technika jak rotomoulding umożliwia przygotowanie wyrobów z plastiku w kilku następujących po sobie etapach.

Przygotowanie projektu

Na początku wykonuje się projekt przedmiotu, który ma być wykonany z użyciem techniki formowania rotacyjnego.

Stworzenie formy

Następnym etapem jest przygotowanie formy na podstawie projektu produktu. Najczęściej forma ta składa się z dwóch lub większej liczby łączonych ze sobą części.

Zasypanie formy za pomocą sproszkowanego tworzywa sztucznego

Proszek jest łatwy do umieszczenia w formie. Jego ilość oraz rodzaj dobierane są w zależności od rodzaju wyrobu.

Podgrzanie proszku w formie

W następnym kroku forma ze znajdującym się w środku proszkiem jest podgrzewana w piecu, co powoduje jego roztopienie się. Proszek staje się płynny i dzięki temu może on pokryć wewnętrzne ściany formy.

Obracanie formy

Gdy tworzywo sztuczne w formie jest płynne, następnie umieszcza się formę w urządzeniu rotującym, które obraca je tak, aby tworzywo mogło pokryć wszystkie ścianki.

Schłodzenie i otwarcie formy

Na końcu forma jest chłodzona i dochodzi do jej otwarcia, by wyjąć gotowy wyrób.

Zalety i wady formowania rotacyjnego

Technika jak rotomoulding pozwala na tworzenie wyrobów z tworzywa sztucznego o różnych wielkościach i kształtach. Wyroby te powstają bez widocznego łączenia oraz zachowują wysoką szczelność. Atutem jest też niski koszt nawet w przypadku krótszych serii produktów.

Głównym minusem formowania rotacyjnego jest ego czasochłonność. Przygotowanie jednego produktu może zająć nawet około godziny.

Jakie wyroby produkuje się przez rotomoulding?

Formowanie rotacyjne ma bardzo szerokie zastosowanie i pozwala ono na przygotowanie różnego rodzaju produktów, między innymi zabawek, kajaków, łódek, pojemników, dachów, nadkoli, obudów czy elementów dekoracyjnych.

Warto też wskazać, że rotomoulding pozwala na zatopienie w produktach innych elementów, na przykład wykonanych z metalu.

Gdzie zamówić usługę formowania rotacyjnego?

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych metodą formowania rotacyjnego jest dostępna w wybranych firmach dysponujących odpowiednim zapleczem.

Więcej informacji dotyczących firm prowadzących usługę formowania rotacyjnego można znaleźć już teraz w internecie.

 

 

Dodaj komentarz