Bez barier. Jak poprawić jakość życia niepełnosprawnych?

0 Comments
Jak poprawić jakość życia niepełnosprawnych?

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich na co dzień stykają się z wieloma barierami. Jak można je usunąć? Pomaga nowoczesna technologia.

Za pomocą nowoczesnego sprzętu dźwignicowego osoby niepełnosprawne mogą łatwiej pokonywać różne bariery architektoniczne. Do dyspozycji jest szeroka gama sprzętu, który używany jest zarówno w domach, jak i w przestrzeni publicznej. Takie windy dostarcza między innymi firma WT lift, która od lat zajmuje się ich projektowaniem i produkcją: https://wtlift.pl/oferta/windy-dla-niepelnosprawnych/

Windy do domu dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne, które mieszkają w domach wyposażonych w schody, mogą mieć poważne problemy z pokonywaniem kondygnacji oraz samym wejściem do budynku, gdy znajdują się przy nim schodki. Wtedy rozwiązaniem są odpowiednio dobrane windy, które dopasowuje się do miejsca montażu.

Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych

Najprostszym typem windy używanym w domach, ale też w innych przestrzeniach są krzesełka schodowe. To rodzaj urządzenia, które wyposażone jest w siedzisko z oparciem zamontowane na szynie przy schodach. Celem windy jest umożliwienie przemieszczania się między piętrami. W przypadku osób niepełnosprawnych krzesełko może być bardzo pomocne, jednak wymaga ono przejścia na nie z wózka inwalidzkiego. Stąd też nie sprawdza się w przypadku każdej osoby, która ma trudności z samodzielnym poruszaniem się. Atutem krzesełek jest ich niska cena oraz łatwy montaż na istniejących już schodach. Do wyboru są różne modele, między innymi krzesełka o torze prostym zakrzywionym.

Windy wewnętrzne i zewnętrzne

W domu osoby niepełnosprawnej zamontować można również windy, które mają konstrukcję pionową. Wtedy wyposażone są one w specjalne platformy, które podnoszą osobę na wózku na piętro. Windy te mogą mieć różną budowę w zależności od wysokości podnoszenia oraz od wielkości szybu. Gdy pozwala na to architektura budynku, wtedy windę umieszcza się wewnątrz niego. Jeżeli jednak nie ma na tyle miejsca, wtedy również można zamontować ją na zewnątrz. Wykonuje się wtedy specjalne szyby przy obiekcie, aby dzięki temu można było łatwo się do niego dostać.

Pionowe windy dla niepełnosprawnych do przestrzeni publicznej

Nowoczesne windy dla osób niepełnosprawnych są także spotykane w przestrzeni publicznej. Tutaj do wyboru są takie same rodzaje wind, dlatego można również dopasować je specjalnie do konkretnego przeznaczenia.

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych spotykane są w różnych przestrzeniach publicznych, na przykład można zobaczyć je w:

  • centrach handlowych
  • obiektach sportowych
  • urzędach
  • uczelniach
  • obiektach medycznych
  • muzeach
  • galeriach sztuki
  • biurach

Za pomocą odpowiednio dobranych komponentów winda może zapewnić bezpieczne, wygodne i komfortowe poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich. Windy mogą być też zaprojektowane tak, aby wpisywały się w założenia aranżacyjne przestrzeni, a dzięki temu mogły wyglądać w niej estetycznie. Windy są również wyposażone w dodatkowy sprzęt, między innymi w urządzenia monitorujące.

Gdzie można zamawiać windy dla niepełnosprawnych?

Obecnie w projektowaniu i montażu wind przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych specjalizuje się wiele firm działających w całym kraju. To między innymi firma WT Lift, która już od wielu lat wykonuje różne konstrukcje windowe w Krakowie i w całym województwie i w innych regionach Polski. 

Wybór dobrego producenta windy ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto poświęcić czas, aby zapoznać się z ofertami i porównać je ze sobą. Dobra winda będzie nie tylko pozwalać na łatwiejsze pokonywanie barier architektonicznych, ale również będzie ona zapewniała maksymalny komfort, bezpieczeństwo, nie będzie narażona na awarie.

Dodaj komentarz